SPORTOVNÍ FYZIOTERAPIE
Nevyžaduje nic takové zkušenosti, jako fyzioterapie sportovních zvířat. Z pohledu veterinárního lékaře zcela zdravé zvíře, které je výzvou pro fyzioterapeuta. Drobných nuancí ve výkonu si všimne zkušené oko psovoda a úkolem fyzioterapie je rozmotat klubko chronických přetížení.
Sportující pes z pohledu fyzioterapie
Rozvoj psích sportu a aktivit se psy poslední dobou zažívá velký boom, a to jak kvantitativně, tak i kvalitativně. Nároky na psí sportovce se neustále zvyšují, každou sezónou se překonávají rekordy, prioritou je rychlost i přesnost. Je péče o psího sportovce odpovídající nárokům na jeho výkony?
Přístup se radikálně mění
Fyzioterapie moderního psího sportovce
"Starám se o sportující psy bezmála 15 let a stálo mě mnoho úsilí pochopit, proč se psi konkrétních sportovních výkonů potýkají s určitými specifickými pohybovými obtížemi".
Kateřina Plačková
Diagnostika nezdiagnostikovatelného
Znáte ten pocit, když se ráno probudíte se zablokovanou páteří, nebo s nějakou bolestí, která nemá podle vás žádnou příčinu? Takováto bolest nejde diagnostikovat, a pokud své starosti nesdělíte okolí, nejde ani vidět. Vy ale dobře víte, že nemůžete otočit hlavu do určitého směru, že nepohnete ramenem tak, jak ještě včera šlo. Někdy to přejde rychle, někdy to ovlivní vaše fungování na delší dobu. Během této delší doby se vaše svaly naučí pracovat tak, aby co nejvíce eliminovaly bolestivý pohyb. Fyzioterapie spotrujících psů je snad nejobtížnější právě ve zkušenostech čtení tkání a pohybového chování psa. Nestojí před námi totiž ani pes, který je po operaci a potřebuje rehabilitovat, ani pes, který viditelně kulhá a majitel přišel s diagnózou, ideálně stanovenou předtím veterinárním lékařem. Nejčastěji před námi stojí sportující pes, jehož majitel jen tak nepůjde na veterinu s tím, že pes začal odměřovat před překážkou, že jeho projev při výkonu není tak radostný jako býval, že je o několik desetin vteřiny pomalejší na dráze, nebo že psovod zaregistroval naprosto neznatelné zaváhání před překonáním překážky, které divák nemůže poznat. V tomto ohledu zatím stále majitelé podceňují extrémní zátěž při sportu. A pokud ne a se svým psem vyhledají odborníky, nesetkávají se ze strany svého okolí s pochopením, proč jdou se psem na fyzioterapii, když mu nic není. I kdybychom snad vážně nenašli na sportujícím psovi žádný významný fyzioterapeutický nález, i to se dík bohu stává, pak přesně ten okamžik, kdy "mu nic není" je ten pravý okamžik na pravidelnou fyzioterapii, neboť prevence je vždy mnohem výhodnější pro všechny tři strany pes-majitel-fyzioterapeut, než řešení chronických problémů, v horším případě zranění.
Aby sport co nejméně bolel
Jak předcházet zraněním, případně co při úraze dělat, se dočtete na našem blogu.