Rehabilitace neurologických pacientů

 

Rehabilitace neurologických pacientů

Fyzioterapie neurologických pacientů je stěžejní zaměření pracoviště PhysioDOG.
Specializujeme se na fyzioterapii pacientů se ztrátou hluboké citlivosti jak po chirurgickém zákroku, tak i v případě konzervativní veterinární terapie. S neurologickými pacietny ovšem pracujeme vždy až po primární diagnostice specializovaným veterinárním pracovištěm.
V případech, kdy je nutný chirurgický zákrok, je následná fyzioterapie nezbytná! To se zvláště týká neurologických pacientů, u kterých ani po chirurgickém zákroku nedojde k obnově motoriky či hluboké citlivosti. V sekci The Spinal Walk System se můžete o unikátní metodice práce s neurologickými pacienty dozvědět více.

"Během osmileté rehabilitační práce ve Vetcentru Duchek s.r.o. jsem měla možnost velmi často pracovat se psy po operacích vyhřezlé meziobratlové ploténky, nebo po úrazech páteře či s jinými neurologickými potížemi, které mohly, ale i z mnoha důvodů nemohly být chirurgicky vyřešeny.
Stovky psích pacientů mi pomohly vytvořit komplexní metodiku práce s neurologickými pacienty, která vrací vysoké procento psů, a to i bez hluboké citlivosti, zpátky na nohy. Právě při rehabilitační práci s ochrnutými psy se dějí ty pravé „zázraky“, které fyzioterapie umožňuje.
"
K. Plačková

 

Ochrnutí, co dál?
V každém případě je nutné okamžitě vyhledat veterinárního lékaře, který se specializuje na neurologii!

Fyzioterapeut není veterinární lékař, v ideálním případě s ním spolupracuje.
Po přesné diagnóze, které předcházejí specializovaná vyšetření (Myelografie, CT, MRI), která v případě poškození míchy lokalizují přesné místo a příčinu problému, následuje návrh řešení. Pokud je možná operace, je to vždy řešení, které by mělo být prioritní. S vyšetřením není absolutně čas váhat, přibývajícím časem poškození míchy klesá pravděpodobnost její regenerace.

Následně po diagnostice potíží a případném chirurgickém řešení (v mnoha případech jsou neurologické příznaky jiného charakteru a operace není možná či nutná) přichází na řadu práce fyzioterapeuta.

 

Co je hluboká citlivost?
Velmi obecně řečeno mohou nastat dvě situace v případě ochrnutí.  Hluboká citlivost zůstala zachovaná, či nezůstala.
Pokud je hluboká citlivost v pořádku, pak mozek reaguje na podnět na končetině. Na podráždění reaguje nejen pohybem, ale i např. vokalizací či způsobem, který potvrzuje jeho uvědomování si nohy (zavrčení, ohnání se). Tedy – pes nohu cítí.
V případě, že hluboká citlivost chybí, bude noha na podnět v lepším případě reagovat pohybem (reflexní odpověď), ale impuls až do mozku nedojde. Tedy – pes nohu necítí, ale přesto je pohyb nohy odpovědí na podráždění.
Je důležité si uvědomit, že i v případě chybějící hluboké citlivosti je možné, aby díky správně vedené fyzioterapii, pes chodil!
 

The Spinal Walk System - Spinální chůze
Díky spinální chůzi se může pohybovat i pes, který nevratně nemá hlubokou citlivost končetin. Chůze je uskutečněna díky reflexům, které vycházející z nervového centra v bederní oblasti míchy.
Kateřina Plačková během mnoha let práce s neurologickými pacienty vyvinula vlastní systém práce s ochrnutými psy, na základě kterého úspěšně staví na nohy i těžké neurologické případy.

Více o The Spinal Walk System ZDE

 

 

 

Veškeré texty, videa a fotografie podléhají zákonu na ochranu autorských práv a jsou výhradním vlastnictvím Bc. Kateřiny Plačkové.
Kopírování textů, videí a fotografií je nutné písemně konzultovat s autorem textů.

TOPlist