Rehabilitace neurologických pacientů

 

Rehabilitace neurologických pacientů

Fyzioterapie je vhodná pro zdravé psy jako prevence zranění svalů při výkonech a předcházení přetížení. Pravidelné fyzioterapeutické prohlídky s případným ošetřením spasmů či blokád kloubů jsou nejlepší cestou, jak udržet pohybový aparát psa ve skvělé kondici.
V případech, kdy je nutný chirurgický zákrok, je následná fyzioterapie nezbytná! To se zvláště týká neurologických případů.

"Během své osmileté rehabilitační práce ve Vetcentru Duchek s.r.o. jsem měla možnost velmi často pracovat se psy po operacích vyhřezlé meziobratlové ploténky, nebo po úrazech páteře či s jinými neurologickými potížemi, které mohly, ale i z mnoha důvodů nemohly být chirurgicky vyřešeny.
Zde je rehabilitační práce velice důležitá a často je poslední možností, jak psa postavit zpátky na nohy. Právě při rehabilitační práci se dějí ty pravé „zázraky“, které fyzioterapie umožňuje.
"
K. Plačková

 

Ochrnutí, co dál?
V každém případě je nutné okamžitě vyhledat veterinárního lékaře, který se specializuje na neurologii!
Fyzioterapeut není veterinární lékař, v ideálním případě s ním spolupracuje.
Po přesné diagnóze, které předcházejí specializovaná vyšetření, která v případě mechanického poškození míchy lokalizují přesné místo problému, následuje návrh řešení. Pokud je možná operace, je to v horizontu několika dní po události vhodné řešení. S přibývajícím časem poškození míchy klesá pravděpodobnost její regenerace.

Až po diagnostice potíží a případném chirurgickém řešení (v mnoha případech jsou neurologické příznaky jiného charakteru a operace není možná) přichází na řadu práce fyzioterapeuta.

 

Co je hluboká citlivost?
Velmi obecně řečeno mohou nastat dvě situace v případě ochrnutí.  Hluboká citlivost zůstala zachovaná, či nezůstala.
Pokud je hluboká citlivost v pořádku, pak mozek reaguje na podnět na končetině. Na podráždění reaguje nejen pohybem, ale i např. vokalizací či způsobem, který potvrzuje jeho uvědomování si nohy (zavrčení, ohnání se). Tedy – pes nohu cítí.
V případě, že hluboká citlivost chybí, bude noha na podnět v lepším případě reagovat pohybem (reflexní odpověď), ale impuls až do mozku nedojde. Tedy – pes nohu necítí, ale přesto je pohyb nohy odpovědí na podráždění.
Je důležité si uvědomit, že i v případě chybějící hluboké citlivosti je možné, aby díky správně vedené fyzioterapii, pes chodil!

Spinální chůze
Díky spinální chůzi se může pohybovat i pes, který nemá hlubokou citlivost končetin. Chůze je uskutečněna díky reflexům, které vycházející z nervového centra v bederní oblasti míchy.
Kateřina Plačková během mnoha let práce s neurologickými pacienty vyvinula vlastní systém práce s ochrnutými psy, na základě kterého úspěšně staví na nohy i těžké neurologické případy.

 

Fyzioterapie neurologických pacientů
Je nezbytně nutné začít s rehabilitací co nejdříve. Pracujeme se psy po operaci páteře cca desátý den, jakmile je jizva zhojená.
Atrofie svalů začíná
zhruba už druhý den po nečinnosti a během několika týdnů je svalová hmota téměř všechna pryč. K tomu je důležité si uvědomit, že kromě atrofie vzniká v mozku psa i nový vzorec pohybu, který připouští pouze chůzi po hrudních končetinách. Čím dříve se pes postaví na nohy, tím mírnější potíže vznikající z přebudování pohybového vzorce. Zároveň dochází k extrémnímu přetížení oblasti krku a hrudních končetin, kterým je třeba se věnovat .

Cvičení
Ucelený systém práce s neurologickými pacienty pracuje s postupnými metodami, které v určitém sledu výrazně urychlují navrácení psa zpět „na nohy“. Cviky jsou specifické pro jednotlivé fáze „rozcházení“ a vzhledem ke složitosti metodiky je nelze jednotlivě rozepisovat.
Je důležité, aby cvičení probíhalo i doma s majitelem, proto dbáme na to, aby si majitelé vyzkoušeli manipulaci pod odborným dohledem fyzioterapeutů PhysioDOG a cvičení tak bylo efektivní.

Čas, rehabilitační plán
Rehabilitace není jednorázové ošetření. Je třeba si uvědomit, že rehabilitační práce je úspěšná nejen díky práci terapeuta, ale také díky času, který je práci věnován. V žádném případě není možné dosáhnout úspěšného výsledku během pár návštěv.
Pravidelnost je velmi důležitá.
Každý případ je individuální a tomu také přizpůsobujeme rehabilitační plán, který sestavujeme každému pejskovi na míru s ohledem na postupující progres v rehabilitaci. Proto, že každý případ je jedinečný, není možné dopředu odhadnout, kdy bude pes zase chodit.

Úspěšnost
Procento rozchozených ochrnutých psů bez hluboké citlivosti se pohybuje nad osmdesáti procenty

 

 

 

 

 

Veškeré texty, videa a fotografie podléhají zákonu na ochranu autorských práv a jsou výhradním vlastnictvím Bc. Kateřiny Plačkové.
Kopírování textů, videí a fotografií je nutné písemně konzultovat s autorem textů.

TOPlist